söndag 20 augusti 2017 11:12
Kristdemokraterna välkomnar beskedet om dubbelspår på blivande "Lilla Lidingöbron". Men för att säkerställa att investeringen i spårvagnshallarna på Lidingö inte gjorts i onödan, måste sammankoppling ske mellan Lidingöbanan och Spårväg City. KD vill arbeta för god kollektivtrafik och att skattebetalarnas investeringar används effektivt, skriver Karl Henriksson (KD) och Carl-Johan Schiller (KD).
Kristdemokraterna välkomnar att Stockholms läns landsting och Lidingö stad nu har kommit överens om att bygga dubbelspår på den nya lilla Lidingöbron. Sedan Lidingöbanan renoverades har resandet ökat i snabb takt. Dubbelspåret på bron samt de nya vagnar som landstinget ska köpa kommer att minska trängseln och öka kapaciteten för Lidingöborna. Det behövs för att kollektivtrafiken ska vara konkurrenskraftig.
Frågan om dubbelspår är dock viktig av flera skäl. Att koppla samman Lidingöbanan med Spårväg City har diskuterats under många år. Vi kristdemokrater har länge hävdat att spårvagnen behövs för att avlasta tunnelbanan när bådeLidingö och Norra Djurgårdsstaden i Stockholm växer.
Landstinget arbetar för närvarande med att slutföra en investering i spårvagnhallar på Lidingö. Denna depå har dimensionerats för att ta hand om alla de spårvagnar som trafikerar Lidingöbanan och Spårväg City. Alltså måste en sammankoppling ske mellan dessa två banor för att säkerställa att investeringen i spårvagnshallarna på Lidingö inte ska vara i onödan. Vi kristdemokrater kommer att driva på för att vi tar nästa steg i kollektivtrafiken på Lidingö, nämligen att koppla samman Lidingöbanan med Spårväg City.
Vi kommer att arbeta för en god kollektivtrafik och för att skattebetalarnas investeringar används effektivt. Det är nödvändigt i ett växande Stockholm.
Karl Henriksson (KD)
Ledamot, trafiknämnden SLL
Carl-Johan Schiller (KD)
Kommunalråd, Lidingö
Hans Lefvert 2017-09-03 22:48
Lars Hedberg 2017-08-27 00:05
Lars H Ericsson, ordf. i Lidingöpartiet 2017-08-26 17:54
Hans Lefvert 2017-08-23 11:51
Äta. Bo. Sevärdheter. Barn på ön. Resa till Lidingö. Fakta
Annonser från Google