torsdag 5 november 2015 20:56
I den politiska majoritetens (M+LP+KD) nyligen presenterade budgetförslag för 2016 saknas ordet "simhall",vilket flera noterat. I januari i år kom den s.k. badhusutredningen som innehöll tre föslag på hur en ny simhall påLidingö skulle kunna utformas.
Länk till Lidingösidans artikel 30 januari 2015 om badhusutredningen.
Sedan dess har inte mycket hörts utåt från majoriteten, om man bortser från besök hos några andra kommuner för att se hur dessa löst frågan om simhall, se Lidingösidan 23 april 2015.
Men majoriteten har inte legat på någon sandstrand under sommaren utan beslutat sig för att gå vidare, men med en lite annan vinkel. Man ansåg att de tre förslag som presenterades var väldigt dyra och istället har man valt att göra en tilläggsutredning där utgångspunkten är att satsa på en utbyggnad av det befintliga badet i Gångsätra.
- Innan jul kommer vi få information vad den tilläggsutredningen kring badhus som vi initierade har kommit fram till. Vi vet inte vad en sådan hall skulle kosta i vare sig drift eller investering. Därför finns det inga budgeterade medel för badet. Med det sagt vill jag vara tydlig med att vi i allra högsta grad arbetar med frågan men vi måste veta vad det kostar innan vi budgeterar för det, säger kommunalrådet och ordföranden i kultur- och fritidsnämnden Carl-Johan Schiller (KD).
Lidingösidan har tyvärr ännu inte lyckats få fram hur tilläggsutredningens direktiv ser ut.
Några som är missnöjda med den långsamma gången är Centerpartiet. Partiets gruppledare Patrik Buddgård:
- Nytt badhus står högst upp på lidingöbornas önskelista över aktiviteter. Centerpartiet frågar sig om badhusutredning som tillsattes strax innan valet av Moderaterna, samt Lidingöpartiets och Kristdemokraternas valbudskap om ny simhall, bara var valfläsk eftersom majoriteten inte alls agerat i frågan sedan utredningen presenterade sitt resultat i början av februari.
- Majoriteten är ute på djupt vatten när de inte gör som de sagt före valet. Ny simhall nämns inte ens i deras budgetförslag. Vi kommer inte vara nöjda förrän vi har en ny simhall på Lidingö. Att inte ha en ordentlig simhall på 46 000 invånare är oacceptabelt. I en kommun som kallar sig hälsans ö måste man ha anläggningar som möjliggör skonsam träning för äldre, rehabträning, möjlighet för barn att lära sig simma och simklubbsverksamhet, säger Patrik Buddgård.
I Centerpartiets budgetförslag satsar man på en ny simhall i anslutning till Gångsätrabadet. Den ska ha en 25-metersbassäng med 8 banor och en rehabiliterings- och undervisningsbassäng med höj- och sänkbar botten på 10x16 meter. Centerpartiet vill att det snarast genomförs en fördjupad utredning av Badhusutredningens alternativ "Nybyggnad vid Gångsätrabadet". Man anser dock att den föreslagna familjebassängen kan ersättas av Gångsätrabadets befintliga bassäng, som renoverades för ett antal år sedan för cirka 45 miljoner kronor. Med de redan gjorda renoveringarna kan investeringskostnaden sänkas, från badhusutredningens förslag, och få ett investeringstak på 150 miljoner kronor.
Anders Wennberg 2015-11-07 17:19
Patrik Buddgård (C) 2015-11-06 16:38
Marianne Alin 2015-11-06 11:37
Mikael Olofsson 2015-11-06 09:45
Äta. Bo. Sevärdheter. Barn på ön. Resa till Lidingö. Fakta
Annonser från Google